Slovenskí basketbalisti prehrali vysoko v Bielorusku a vypadli

17.08.2013 Celý región

Minsk 16. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti prehrali v piatok v Minsku s domácim Bieloruskom vysoko 73:114 v ich štvrtom zápase D-skupiny prvej fázy kvalifikácie ME 2015. Stratili tak šancu postúpiť do ďalšej fázy bojov o finálový turnaj na Ukrajine, v tabuľke skupiny skončili druhí.

Mladý tím trénera Miroslava Grznára po viac ako sympatických predchádzajúcich domácich výhrach nad Maďarskom a Bieloruskom v Banskej Bystrici bojoval v Bielorusku o postup z prvého, jediného postupového miesta v tabuľke, ale šancu nevyužil. V skupine Slováci zaznamenali druhú prehru, keď hneď v ich úvodnom zápase utrpeli debakel o 32 bodov v Maďarsku. Potom ich však naštartovali dve 12-bodové výhry, no zastavil ich debakel v Minsku.

Bielorusko - Slovensko 114:73 (65:42)
Najviac bodov Bieloruska: Trascineckij 21, Pustahvar 18, Ljutich 14 - zostava SR: Baťka 5, Žiak 5, Grznár 2, Dorazil 12, Jašš 2 (Körner 9, Bílik 17, Rendla 4, Tot 7, Petráš 4, Galata 6),
TH: 23/34 - 20/35,
fauly: 26:27,
trojky 15:5

Priebeh zápasu

Slováci zaspali úvod, prehrávali v ňom 0:8 aj 2:13 a tréner Miroslav Grznár reagoval timeoutom. Ten príliš Slovákom nepomohol, Bielorusi z tempa nevypadli a náskok zvýšili až na 28:12. V závere prvej štvrtiny sa hostia na chvíľu prebrali, trojka Bílika ich trošku popohnala, no i tak do druhej štvrtiny išli s 10-bodovým mankom. Tento rozdiel sa domáci strážili, Körner síce dokázal úspešnou strelou v 15. minúte stiahnuť na rozdiel osem bodov (32:40), ale v závere prvého polčasu si Bielorusi opäť poriadne odskočili. Viedli až o 26 bodov a do šatní napokon išli s pohodlnou 23-bodovou výhodou. V tretej štvrtine prišiel slovenský kolaps, hostia v nej prehrávali 1:17, nakoniec ju stratili pomerom 11:29 a o osude zápase bolo rozhodnuté. Najvyšší náskok domácich bol až o 45 bodov a súboj napokon skončil vysokou výhrou domácich 114:73.

Miroslav Grznár, tréner SR: "Dostali sme strašne veľa bodov v prvom polčase, to hovorí jasne o našej defenzíve. Síce sme dali 42 bodov, čo je chvályhodné a úctyhodné v Bielorusku, ale tá defenzíva... To, čo nás postavilo na nohy doma proti Bielorusku aj Maďarsku, teda špičková defenzíva, tak dnes sme na nej totálne zlyhali. Je to neospravedlniteľné. Nezvládli sme tlak. Tu sa nedá vyhovárať na prípravu. Hráči jednoducho nemajú medzinárodné skúsenosti. Pokiaľ takéto ťažké zápasy nebudú hrávať, nie je v našich silách to ustáť. Hráčom treba poďakovať za to, čo ukázali doma, to je chvályhodné, a teba to postaviť na tom dobrom."